Zorza polarna

Wiele osób zastanawia się, jak powstaje zorza polarna. Na to pytanie może odpowiedzieć nam fizyka. Piękne zorze polarne powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Z jego powierzchni wyrzucane są ogromne ilości różnorodnych cząstek, które mają bardzo wysoka energię.

Sprawia to, że tworzy się tak zwany wiatr słoneczny. W końcu dociera on do pola magnetycznego Ziemi. Oddziaływujący z nim wiatr, tworzy kwanty światła, które my dostrzegamy jako przepiękną i zachwycającą zorzę polarną. Występuje ona na wysokości nawet kilkuset kilometrów, a jest dostrzegana z powierzchni Ziemi.

Kolor zorzy zależy oczywiście od atomów, jakie są wzbudzają oraz właśnie od odległości. Najczęściej widać takie kolory jak niebieski czy czerwony, ale wiele osób dostrzega tam również zieleń czy odcienie różowego. Niebo mieniące się wspaniałymi kolorami to dla nas okazja do zdobycia wiedzy z zakresu fizyki. Zorze najczęściej są dostrzegane w strefie podbiegunowej, głównie w Skandynawii, ale można je zobaczyć również w Polsce.Zobacz podobne:
Budowa, funkcje oraz cele stosowania oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków - widok z góryWykorzystywanie możliwości oferowanych przez oczyszczalnie ścieków jest szczególnie ważne w czasach, gdy zanieczy

Stres oksydacyjny w pigułce

Stres oksydacyjnyChoć niektórzy traktują ten problem z pewnym lekceważeniem, stres oksydacyjny może się okazać poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Polska i jej najciekawsze regiony turystyczne

Najciekawsze regiony turystyczne w PolsceDla wielu miłośników podróży udana podróż to poznawanie nowych państw i ich atrakcji. Niestety, zafascy