Znani fizycy

Fizyka to ważna dziedzina naszego życia. Wiele osób się nią pasjonowało i odkryło fascynujące rzezy czy sformułowało przydatne do dziś prawa.

Najwybitniejszym fizykiem starożytności jest Archimedes. Podczas kąpieli w wannie przeprowadził on słynny eksperyment z zakresu hydrostatyki. Swoimi doświadczeniami zasłynął również Galileusz. Odkrył on prawo ruchu wahadła i swobodnego spadku ciał. Isaaca Newtona kojarzymy przede wszystkim z prawami dynamiki oraz odkryciem prawa powszechnego ciążenia. Co ciekawe, prowadził on eksperymenty również w dziedzinie alchemii. Thomas Young zasłynął rozszerzeniem prac o ciałach sprężystych. George Simon Ohm znany jest z ciekawych i odkrywczych prac z dziedziny akustyki i elektryczności.

Trzeba również wspomnieć o tym, co odkrył Michael Faraday. Odkrył on zjawisko samoindukcji ora zbudował pierwszy w historii model silnika elektrycznego. Słynną fizyczką była również nasza rodaczka: Maria Curie-Skłodowska. Otrzymała ona również Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za prace i badania nad promieniotwórczością.Zobacz podobne:
Twój krążek Newtona

Eksperymenty w fizyce mają to do siebie, że wiele z nich można przeprowadzać w domu i to w bardzo prosty sposób. Przykładem jest samodzielne wykonania krążka Newtona, który obrazuje nam otrzymanie światła białego poprzez addytywne składanie barw.

Fizyka dla każdego

Wiele osób uważa fizykę na naukę trudną, nieprzystępną dla zwykłego odbiorcy, pełną niezrozumiałych pojęć. Uczniowie często w szkole mają z nią problem, nie rozumieją pr

Ważne wynalazki

Fizyka jako nauka może się poszczycić wieloma istotnymi dla ludzkości wynalazkami. Pierwsze z nich dotyczą wynalezienia maszyn prostych. Są to na przykład koło czy klin. Ludzie już dawno zorientowali się, że ciężar