Znani fizycy

Fizyka to ważna dziedzina naszego życia. Wiele osób się nią pasjonowało i odkryło fascynujące rzezy czy sformułowało przydatne do dziś prawa.

Najwybitniejszym fizykiem starożytności jest Archimedes. Podczas kąpieli w wannie przeprowadził on słynny eksperyment z zakresu hydrostatyki. Swoimi doświadczeniami zasłynął również Galileusz. Odkrył on prawo ruchu wahadła i swobodnego spadku ciał. Isaaca Newtona kojarzymy przede wszystkim z prawami dynamiki oraz odkryciem prawa powszechnego ciążenia. Co ciekawe, prowadził on eksperymenty również w dziedzinie alchemii. Thomas Young zasłynął rozszerzeniem prac o ciałach sprężystych. George Simon Ohm znany jest z ciekawych i odkrywczych prac z dziedziny akustyki i elektryczności.

Trzeba również wspomnieć o tym, co odkrył Michael Faraday. Odkrył on zjawisko samoindukcji ora zbudował pierwszy w historii model silnika elektrycznego. Słynną fizyczką była również nasza rodaczka: Maria Curie-Skłodowska. Otrzymała ona również Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za prace i badania nad promieniotwórczością.Zobacz podobne:
Ważne wynalazki

Fizyka jako nauka może się poszczycić wieloma istotnymi dla ludzkości wynalazkami. Pierwsze z nich dotyczą wynalezienia maszyn prostych. Są to na przykład koło czy klin. Ludzie już dawno zorientowali się, że ciężar

Złudzenia optyczne w przyrodzie

Nasze oczy ulegają wielu złudzeniom optycznym, które na co dzień spotykamy wokół siebie. Weźmy na przykład piękny zachód Słońca. Zwykle wydaje nam się, że ma ono wtedy ciemnobrunatna barwę, a przecież jeszcze w dzi

Widzimy przeszłość

Wiele osób nie docenia tego, jak fascynująca nauką jest fizyka. Wiele ciekawostek z tej dziedziny wiedzy zaskakuje i zdumiewa. Jak to możliwe, że możemy widzieć przeszłość?