Złudzenia optyczne w przyrodzie

Nasze oczy ulegają wielu złudzeniom optycznym, które na co dzień spotykamy wokół siebie.

Weźmy na przykład piękny zachód Słońca. Zwykle wydaje nam się, że ma ono wtedy ciemnobrunatna barwę, a przecież jeszcze w dzień wydawało się białe.

Czy ta odległa od nas gwiazda zmienia kolor?

Oczywiście, że nie. Wszystkie dzieje się w momencie przejścia światła przez atmosferę, wtedy zmienia ono barwę, ponieważ ulega rozproszeniu. Gdy Słońce wschodzi i zachodzi jego promienie przechodzą przez grube warstwy atmosfery, dlatego kolor wydaje nam się ciemniejszy. Za dnia warstwy atmosfery przez które przebijając się promienie są znacznie cieńsze, dlatego wydaje nam się, że Słońce jest białe.

 

A jak to jest z niebem?

Czy rzeczywiście za dnia jest niebieskie, a w nocy granatowe?

Tutaj znów warto odwołać się do rozproszenia światła, ale tym razem: na cząsteczkach powietrza. Im czystsze jest powietrze, tym bardziej błękitne wydaje nam się niebo. W kosmosie jest ono zawsze czarne! Podobnie fizyka tłumaczy kolor wody, jaki dostrzegamy.Zobacz podobne:
Twój krążek Newtona

Eksperymenty w fizyce mają to do siebie, że wiele z nich można przeprowadzać w domu i to w bardzo prosty sposób. Przykładem jest samodzielne wykonania krążka Newtona, który obrazuje nam otrzymanie światła białego poprzez addytywne składanie barw.

Fizyka dla każdego

Wiele osób uważa fizykę na naukę trudną, nieprzystępną dla zwykłego odbiorcy, pełną niezrozumiałych pojęć. Uczniowie często w szkole mają z nią problem, nie rozumieją pr

Ważne wynalazki

Fizyka jako nauka może się poszczycić wieloma istotnymi dla ludzkości wynalazkami. Pierwsze z nich dotyczą wynalezienia maszyn prostych. Są to na przykład koło czy klin. Ludzie już dawno zorientowali się, że ciężar