Zjawiska atmosferyczne okiem fizyka

To, że pada deszcz czy po niebie przesuwają się chmury, jest dla nas naturalne. A jak wytłumaczyć do z punktu widzenia fizyki? Zacznijmy od chmur. Składają się one z wody, ale w różnej postaci.

Jest to woda ciekła jak i również kryształki lodu. Kiedy te kropelki są na tle duże i silnie zderzają się ze sobą, by pokonać opór, jaki stawia powietrze to spadają na ziemię w postaci deszczu. Najmniejsze kropelki, padające jedna po drugiej, rzęsiście: nazywamy mżawką.

Gdy te kropelki zamarzają pod wpływem zimna w górnych częściach chmur: spadają na ziemię w postaci gradu. Gdy po ciepłym dniu powierzchnia ziemi ochładza się, tworzy się rosa. Jest to skroplona para wodna. A co dzieje się z rosą w temperaturze ujemnej? Kropelki wody zamarzają, tworząc dobrze nam znany szron.

Jeśli już jesteśmy przy zimie, warto zorientować się, jak fizyka tłumaczy powstawanie płatków śniegu. Otóż, są to zlepki małych kryształków lodu. Powstają one na skutek zamiany pary wodnej w lód, bez przejścia do fazy ciekłej.Zobacz podobne:
Budowa, funkcje oraz cele stosowania oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków - widok z góryWykorzystywanie możliwości oferowanych przez oczyszczalnie ścieków jest szczególnie ważne w czasach, gdy zanieczy

Stres oksydacyjny w pigułce

Stres oksydacyjnyChoć niektórzy traktują ten problem z pewnym lekceważeniem, stres oksydacyjny może się okazać poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Polska i jej najciekawsze regiony turystyczne

Najciekawsze regiony turystyczne w PolsceDla wielu miłośników podróży udana podróż to poznawanie nowych państw i ich atrakcji. Niestety, zafascy