Widzimy przeszłość

Wiele osób nie docenia tego, jak fascynująca nauką jest fizyka. Wiele ciekawostek z tej dziedziny wiedzy zaskakuje i zdumiewa.

Jak to możliwe, że możemy widzieć przeszłość?

Otóż, odległości w kosmosie są naprawdę bardzo duże i nawet szybko rozchodzące się światło, które dociera do powierzchni Ziemi potrzebuje na pokonanie tej drogi długiego czasu. Gwiazdy, jakie widzimy na niebie to jedynie och obraz wiele wieków temu. Co ciekawe, wiele z nich może już nie istnieć, w chwili, gdy na nie patrzmy!

 

Niesamowite?

Oczywiście, ale to wszystko poparte jest wiedzą naukową i teoriami fizycznymi. W temacie gwiazd warto jeszcze wspomnieć o innej kwestii. Często robiąc zdjęcia nieba nocą, nie zauważamy na gotowej fotografii gwiazd.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, gwiazdy są zbyt słabe, by było je widać na zdjęciach, z szczególnie na tych robionych przy użyciu lampy błyskowej. Widać je najlepiej na zdjęciach księżycowych czy specjalnie przygotowanych fotografiach. Amatorsko trudno uchwycić te punkciki na zdjęciach.



Podobne:
Twój krążek Newtona

link Eksperymenty w fizyce mają to do siebie, że wiele z nich można przeprowadzać w domu i to w bardzo prosty sposób. Przykładem jest samodzielne wykonania krążka Newtona, który obrazuje nam otrzymanie światła białego poprzez addytywne składanie barw.

Znani fizycy

link Fizyka to ważna dziedzina naszego życia. Wiele osób się nią pasjonowało i odkryło fascynujące rzezy czy sformułowało przydatne do dziś prawa. Najwybitniejszym fizykiem starożytności jest Archimedes