Ważne wynalazki

Fizyka jako nauka może się poszczycić wieloma istotnymi dla ludzkości wynalazkami.

Pierwsze z nich dotyczą wynalezienia maszyn prostych. Są to na przykład koło czy klin. Ludzie już dawno zorientowali się, że ciężar łatwiej toczyć niż przesuwać, ponieważ wymaga to znacznie mniej siły i tu znów kłania się fizyka.

 

A jak było z klinem?

Ludzkość odkryła, że jeśli trzeba coś rozłupać to lepiej zrobić to kawałkiem drewna w kształcie zbliżonym do trójkąta, wbijając w dany przedmiot ostrzejszy koniec. Z fizyką wiąże się również wynalezienie kondensatora. Jest to urządzenie pozwalające na gromadzenie i przechowywanie ładunków elektrycznych. Fizyka jest również matka parowozów.

Za ich odkrywcę uważa się Newcomena, który w 1705 roku skonstruował maszynę, która poruszała się zasilana parą wodną. Zasada była bardzo prosta, a odkrycie okazało się kamieniem milowym w dziejach nie tylko fizyki, ale również mechaniki czy transportu. Później zaczęto produkować inne pojazdy parowe, na przykład lokomotywy.Zobacz podobne:
Złudzenia optyczne w przyrodzie

Nasze oczy ulegają wielu złudzeniom optycznym, które na co dzień spotykamy wokół siebie. Weźmy na przykład piękny zachód Słońca. Zwykle wydaje nam się, że ma ono wtedy ciemnobrunatna barwę, a przecież jeszcze w dzi

Widzimy przeszłość

Wiele osób nie docenia tego, jak fascynująca nauką jest fizyka. Wiele ciekawostek z tej dziedziny wiedzy zaskakuje i zdumiewa. Jak to możliwe, że możemy widzieć przeszłość?

Fizyka teoretyczna i doświadczalna

Najprościej fizyka dzieli się na fizykę teoretyczną i doświadczalną. Fizyka teoretyczna to taki sposób uprawniania fizyki, który polega na matematycznym opisywaniu praw przyrody, ale również na two