Ważne wynalazki

Fizyka jako nauka może się poszczycić wieloma istotnymi dla ludzkości wynalazkami.

Pierwsze z nich dotyczą wynalezienia maszyn prostych. Są to na przykład koło czy klin. Ludzie już dawno zorientowali się, że ciężar łatwiej toczyć niż przesuwać, ponieważ wymaga to znacznie mniej siły i tu znów kłania się fizyka.

 

A jak było z klinem?

Ludzkość odkryła, że jeśli trzeba coś rozłupać to lepiej zrobić to kawałkiem drewna w kształcie zbliżonym do trójkąta, wbijając w dany przedmiot ostrzejszy koniec. Z fizyką wiąże się również wynalezienie kondensatora. Jest to urządzenie pozwalające na gromadzenie i przechowywanie ładunków elektrycznych. Fizyka jest również matka parowozów.

Za ich odkrywcę uważa się Newcomena, który w 1705 roku skonstruował maszynę, która poruszała się zasilana parą wodną. Zasada była bardzo prosta, a odkrycie okazało się kamieniem milowym w dziejach nie tylko fizyki, ale również mechaniki czy transportu. Później zaczęto produkować inne pojazdy parowe, na przykład lokomotywy.Zobacz podobne:
Twój krążek Newtona

Eksperymenty w fizyce mają to do siebie, że wiele z nich można przeprowadzać w domu i to w bardzo prosty sposób. Przykładem jest samodzielne wykonania krążka Newtona, który obrazuje nam otrzymanie światła białego poprzez addytywne składanie barw.

Fizyka dla każdego

Wiele osób uważa fizykę na naukę trudną, nieprzystępną dla zwykłego odbiorcy, pełną niezrozumiałych pojęć. Uczniowie często w szkole mają z nią problem, nie rozumieją pr

Złudzenia optyczne w przyrodzie

Nasze oczy ulegają wielu złudzeniom optycznym, które na co dzień spotykamy wokół siebie. Weźmy na przykład piękny zachód Słońca. Zwykle wydaje nam się, że ma ono wtedy ciemnobrunatna barwę, a przecież jeszcze w dzi