Twój krążek Newtona

Eksperymenty w fizyce mają to do siebie, że wiele z nich można przeprowadzać w domu i to w bardzo prosty sposób. Przykładem jest samodzielne wykonania krążka Newtona, który obrazuje nam otrzymanie światła białego poprzez addytywne składanie barw.

Potrzebne są nam: dwustronna taśma klejąca, drewniany kołek, nożyczki, kolorowe kartki w określonych barwach: różowa, zielona, żółta, niebieska, czerwona oraz jasnoniebieska oraz krążek, który chroni płyty CD. Mając te wszystkie elementy możemy przystępować do doświadczenia. Z kolorowych karteczek tniemy fragmenty koła.

Powinniśmy mieć po jednym z każdego koloru. Mocujemy je za pomocą taśmy klejącej do płyty CD. Drewniany kołeczek wsadzamy do środka otworu w płycie. Urządzenie jest gotowe. Teraz wystarczy przekręcić kołkiem, wprawiając w ruch kolorową płytę CD. I co widzimy? Przy szybkim ruchu krążka nie dostrzegamy już poszczególnych barw: wszystkie zlewają na się w jedną. W ten właśnie sposób udowodniliśmy, że światło jest mieszaniną różnych barw.



Podobne:
Widzimy przeszłość

link Wiele osób nie docenia tego, jak fascynująca nauką jest fizyka. Wiele ciekawostek z tej dziedziny wiedzy zaskakuje i zdumiewa. Jak to możliwe, że możemy widzieć przeszłość?

Znani fizycy

link Fizyka to ważna dziedzina naszego życia. Wiele osób się nią pasjonowało i odkryło fascynujące rzezy czy sformułowało przydatne do dziś prawa. Najwybitniejszym fizykiem starożytności jest Archimedes