Stres oksydacyjny w pigułce

Stres oksydacyjnyChoć niektórzy traktują ten problem z pewnym lekceważeniem, stres oksydacyjny może się okazać poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Komu taki problem zagraża w szczególności? Jakie objawy mogą świadczyć o tej dolegliwości i co można zrobić, by możliwie jak najszybciej podjąć walkę o odzyskanie dobrej formy?

Czym jest stres oksydacyjny?

O stresie oksydacyjnym można mówić w chwili, gdy w naszym organizmie zakłócona zostaje równowaga między antyoksydantami a wolnymi rodnikami. Spadek aktywności antyoksydantów lub nadmierny rozwój wolnych rodników sprawia, że równowaga ta zostaje zakłócona, a to oznacza dla nas wiele niebezpiecznych problemów. Na jakie dolegliwości może nas narazić stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny i jego skutki

Lista chorób, których rozwój może się ściśle wiązać ze stresem oksydacyjnym, jest dość długa. Wiadomo, że zaburzenie wewnętrznej równowagi w organizmie i nadmierny rozwój wolnych rodników może sprzyjać rozwojowi chorób nowotworowych, jednak nie tylko na nie narażone są osoby dotknięte stresem oksydacyjnym. Problemy z cholesterolem oraz dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, zbyt szybki proces starzenia się oraz rozwój wielu chorób skóry - oto kolejne choroby, które mogą mieć ścisły związek ze stresem oksydacyjnym. Im dłużej trwa taka groźna dla zdrowia sytuacja, tym więcej zniszczeń w naszym organizmie. Wiadomo, że wolne rodniki mogą osłabić praktycznie każdy narząd naszego ciała. Płuca, pęcherz, żołądek – to tylko wybrane narządy, które mogą ucierpieć wskutek stresu oksydacyjnego.

Jak chronić się przed stresem oksydacyjnym?

Jeśli chcemy skutecznie chronić się przed tym problemem, musimy dowiedzieć się, jakie czynniki mają wpływ na pojawienie się tej groźnej sytuacji. Co wiemy na temat przyczyn stresu oksydacyjnego? Wiadomo, że na problem ten szczególnie narażone są te osoby, które żyją w ciągłym stresie oraz te, które popełniają wiele błędów związanych z odżywianiem się. Zanieczyszczone środowisko, kontakt z nikotyną oraz z metalami ciężkimi, sięganie po zbyt wiele leków - oto kolejne błędy, które mogą skutkować stresem oksydacyjnym. A jakie zaniedbania dietetyczne mogą się okazać największymi błędami? Zbyt częste sięganie po żywność przetworzoną, lekceważenie takich problemów, jak pleśń czy przypalenie potrawy - oto główne błędy, których popełnianie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Stres oksydacyjny to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto w porę zwrócić większą uwagę na swą dietę, warto opanować podstawowe techniki relaksacji. Dzięki nim będziemy mogli w porę uporać się z napięciem nerwowym i stresem - głównymi przyczynami tak wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Źródło:Zobacz podobne:
Właściwości oleju z nasion czarnuszki siewnej

Olej z nasion czarnuszkiPochodząca z Bliskiego Wschodu niepozorna roślina, jaką jest czarnuszka siewna Nigella sativa, to nie tylk

Skały, minerały - charakterystyka, podział, proces powstawania

Skały i minerałyJednym z odwiecznych i ważnych geograficznie i przyrodniczo obiektów, z których zbudowana jest nasza planeta są skały i minerały. G

Budowa, funkcje oraz cele stosowania oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków - widok z góryWykorzystywanie możliwości oferowanych przez oczyszczalnie ścieków jest szczególnie ważne w czasach, gdy zanieczy