Na co trzeba zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania na rynku wtórnymZdecydowaliście się na zakup mieszkania? Już nie możecie doczekać się wieczoru, kiedy razem zasiądziecie na kanapie we własnych czterech kątach? Kupno nowego lokum budzi szczególne emocje. Wiąże się także ze sporym stresem. Nie bez przyczyny psychologowie przekonują, że przeprowadzka powoduje silny dyskomfort w życiu każdego człowieka.

Warto także pamiętać o tym, że zakup nieruchomości jest sporym wydatkiem. Często jest jednoznaczny z wieloletnim kredytem lub pozbyciem się większości oszczędności. Co zrobić, aby nie popełnić błędu i nie żałować swojej decyzji zanim jeszcze oficjalnie przestąpicie progi mieszkania? Nie mamy gotowej recepty na sukces. Przygotowaliśmy jednak kilka porad, które powinny wyostrzyć Waszą uwagę, zwłaszcza wtedy, kiedy decydujecie się na zakup mieszkania na rynku wtórnym - http://skupnieruchomosci.warszawa.pl.

Spieszcie się powoli…

Na początku zdecydowanie odradzamy pośpiech w wyborze wymarzonej nieruchomości. Zanim podejmiecie ostateczne decyzje, rozejrzyjcie się na rynku nieruchomości. Poświęćcie czas na to, aby odwiedzić kilka mieszkań wystawionych na sprzedaż i porównać panujące w nich warunki. Uważnie przeanalizujcie statystki, z których dowiecie się, jak wygląda średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w poszczególnych dzielnicach miasta i, co najważniejsze, oszacujcie swoje możliwości finansowe. Jeżeli posiadacie określoną sumę pieniędzy, być może warto będzie wesprzeć się kredytem, który pozwoli na zakup atrakcyjniejszej nieruchomości, której wartość będzie sukcesywnie rosnąć? W przypadku kredytu pod hipotekę, przyjrzyjcie się ofertom poszczególnych banków. Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają w zasadzie tak samo, istnieje spora szansa, że w poszczególnych placówkach wynegocjujecie zdecydowanie lepsze warunki lub otrzymacie większą gotówkę, którą będziecie mogli przeznaczyć na mieszkanie. Kupując lokum z drugiej ręki nie zapominajcie także o tym, że może ono wymagać remontu. Już po pierwszych oględzinach będziecie mogli wstępnie oszacować, czy nieruchomość jest gotowa do zamieszkania od zaraz, czy może jej kupno wiąże się z dodatkowymi wydatkami na odnowienie wszystkich pomieszczeń.

W centrum miasta, czy na obrzeżach?

Kluczową rolę przy wyborze mieszkania pełni jego lokalizacja. Podpowiadamy, że największą popularnością cieszą się nieruchomości znajdujące się niedaleko centrum miasta. W tym przypadku musicie jednak liczyć się z nieco wyższą ceną. Pamiętajcie jednak, że szybko zauważycie opłacalność inwestycji. Bezproblemowy dojazd do pracy, bliskość sklepów i punktów usługowych to zdecydowany atut takiego mieszkania. Co ważne, lokum oddalone o kilka kilometrów od centrum nie traci na wartości i zawsze jest łakomym kąskiem dla kupujących, co oznacza, że nie powinniście mieć problemu z ewentualną jego sprzedażą. Miłośników życia z dala od miejskiego zgiełku coraz częściej kuszą mieszkania na obrzeżach miast. Oczywiście i takie nieruchomości posiadają szereg zalet. Zanim jednak zdecydujecie się na ich kupno, warto przyjrzeć się planom zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata. Może się bowiem okazać, że w niedalekiej przyszłości pod Waszymi oknami wyrośnie ruchliwa autostrada lub powstanie wysypisko śmieci, co z kolei znacząco zaniży wartość lokum. Jeśli jednak władze miasta planują zainwestować w linię metra czy nowoczesne centrum handlowo-usługowe wtedy możecie być pewni, że dokonujecie dobrej inwestycji. Osoby posiadające lub planujące mieć dzieci powinny też zawrócić uwagę na to, gdzie usytuowane są najbliższe przedszkola oraz szkoły, a także nowoczesne place zabaw stanowiące doskonałą formę spędzania wolnego czasu zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci.

Czas na wizytę w potencjalnym, nowym lokum

Wybraliście już kilka nieruchomości, które chcecie obejrzeć? Doskonale! Teraz pamiętajcie tylko o pytaniach, jakie powinniście zadać sprzedającym. Na początku oczywiście zweryfikujcie stan prawny mieszkania. Jeżeli obawiacie się, że nie do końca poradzicie sobie z tą kwestią, być może warto poprosić o pomoc biuro nieruchomości, które zdobędzie dla Was informacje o statusie prawnym nieruchomości, ilości zameldowanych w niej osób i pomoże bezproblemowo przejść przez wszystkie etapy transakcji. Wam pozostanie jedynie przyjrzenie się mieszkaniu i ocenienie, czy odpowiada ono oczekiwaniom. Chcecie poznać sąsiadów? Koniecznie zwróćcie uwagę na klatkę schodową! Powykręcane żarówki, pęknięte szyby, odrapane ściany, na których piętrzą się napisy wymalowane markerem powinny wzbudzić niepokój.

Podpowiadamy przy tym, że mieszkanie warto obejrzeć w dzień i po zmroku, dzięki czemu będziecie mieli szansę zweryfikować, czy okolica jest stosunkowo cicha i bezpieczna. Rozważając zakup mieszkania w bloku liczącym ponad 20 lat, zapytajcie sprzedających czy była wymieniana instalacja elektryczna oraz hydrauliczna. Podczas oględzin mieszkania przyjrzyjcie się przede wszystkim elementom stałym. Drzwi, okna i podłogi w dobrym stanie świadczą o tym, że mieszkanie jest zadbane. Nie zniechęcajcie się natomiast kolorem ścian, który nie trafia w Wasz gust, czy nieefektowną naklejką zdobiącą przedpokój. Wprowadzając się do mieszkania, zaaranżujecie je na swój sposób. Pomieszczeniami, na które warto szczególnie zwrócić uwagę są kuchnia i łazienka. Zapytajcie dotychczasowych właścicieli, ile lat liczą sobie podstawowe sprzęty AGD. Przyjrzyjcie się okolicom zlewozmywaka - wybrzuszony blat, czy zardzewiały kran świadczą o tym, że w niedługim czasie będzie Was czekał remont. W łazience sprawdźcie natomiast stan ceramiki i armatury. Przekonajcie się, że w rogach oraz fugach między płytkami nie gromadzi się pleśń, która może okazać się wyjątkowo oporna do usunięcia. Jeśli właściciele w ogłoszeniu napisali, że mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, a Wy macie na ten temat inne zdanie, spróbujcie negocjować cenę. Praktyka pokazuje, że czasami nie warto rezygnować z ciekawej i funkcjonalnej nieruchomości położonej w doskonałej lokalizacji tylko z tego powodu, że wymaga ona przeprowadzenia drobnego remontu.



Podobne:
Jan Paweł II - życie i pontyfikat

Jan Paweł IIKarol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18.05.1920 r. jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z domu Kaczorowskiej. Został ochrzczony w par

Reklama a określenie rynku docelowego

Rynek docelowyJest jedną z tych kwestii, którą dokładnie należy rozważyć w trakcie planowania działalności reklamowej w przedsiębiorstwie.

Reklama wszechobecna

ReklamaCzy ktoś z nas wyobraża sobie w ogóle jeszcze życie bez reklamy? Bez tych wsz