Muzeum obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau

105Auschwitz Birkenau to obecnie muzeum niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który istniał w latach od 1940 do 1945 roku. To jeden z ważniejszych symboli Holocaustu na terach naszego kraju. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Odpowiednikami nazw w języku polskim są Oświęcim i Brzezinka, ale bardziej znany jest ten obóz jako właśnie Auschwitz-Birkenau. W skład kompleksu wchodziły trzy oddziały obozu. Pierwszym z nich był Auschwitz, gdzie znajdował się obóz macierzysty, miejsce przymusowej pracy więźniów.

To tam również zorganizowano centrum zarządzające. Drugi oddział obozu, Birkenau, był na początku obozem typowo koncentracyjnym. Później stał się miejscem zagłady i masowej eksterminacji, gdy wybudowano w tej części obozu krematoria i komorę gazową. Trzecią część obozu stanowiło Monowitz, czyli obóz pracy przymusowej w miejscowej fabryce. Dawniej obóz zlokalizowany był na planie prostokąta o łącznej powierzchni ponad 140 hektarów. Znajdowało się tam około 300 różnych budynków. Były to baraki dla więźniów, osobno dla kobiet i mężczyzn, szpital, rejestracja więźniów, krematoria, komory gazowe, kwarantanna jak również budynki SS. Na terenie obozu znajdowały się również osobne baraki cygańskie i żydowskie. Każdy więzień w obozie posiadał własny numer, który potem tatuowano mu na ciele.

Warto wspomnieć, że obóz w Oświęcimiu był jedynym nazistowskim obozem, który wprowadził tatuowanie jako oznaczanie więzów. Więźniowie posiadali swoje kategorie, według których ich grupowano. Do dziś, na terenie obozu zachowało się wiele pamiątek po ludziach, którzy tam przebywali. W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu można zobaczyć obozowe pasiaki, naczynia oraz pamiątki osobiste: walizki, grzebienie, buty, zdjęcia czy listy od bliskich. Zwiedzanie tego miejsca wywołuje bardzo silne emocje, więc wyprawa do tego muzeum powinna być dobrze przemyślana. Nie powinny się na nią decydować rodzice z małymi dziećmi czy młodsze klasy szkoły podstawowej.



Podobne:
Jan Paweł II - życie i pontyfikat

Jan Paweł IIKarol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18.05.1920 r. jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z domu Kaczorowskiej. Został ochrzczony w par

Reklama a określenie rynku docelowego

Rynek docelowyJest jedną z tych kwestii, którą dokładnie należy rozważyć w trakcie planowania działalności reklamowej w przedsiębiorstwie.

Reklama wszechobecna

ReklamaCzy ktoś z nas wyobraża sobie w ogóle jeszcze życie bez reklamy? Bez tych wsz