Fizyka dla każdego

Wiele osób uważa fizykę na naukę trudną, nieprzystępną dla zwykłego odbiorcy, pełną niezrozumiałych pojęć. Uczniowie często w szkole mają z nią problem, nie rozumieją praw rządzących fizyką, jest tak dla nich zbyt wiele zawiłych i trudnych do przyswojenia informacji.

Fizyka nie jest nauka prostą, ale z pewnością jest niezwykle pasjonującą i życiową dziedzina wiedzy. W skrócie można określić, że fizyka zajmuje się badaniem właściwości i przemiany materii oraz energii, a także różnorodnych oddziaływań pomiędzy nimi. Fizyka opisuje poszczególne zjawiska za pomocą wielkości fizycznych.

Dzielą się one zazwyczaj na wielkości skalarne i wektorowe. Wyraża się je zazwyczaj w postaci wielkości matematycznych: wielkości siły, wektora, liczby. Fizyka jest powiązana również z innymi dziedzinami przyrodniczymi, takimi jak chemia, biologia czy na przykład medycyna. Fizyka nie jest nauką jednorodna, wyróżnia się wiele jej działów. Są to między innymi: mechanika klasyczna, optyka, termodynamika czy mechanika kwantowa.Zobacz podobne:
Twój krążek Newtona

Eksperymenty w fizyce mają to do siebie, że wiele z nich można przeprowadzać w domu i to w bardzo prosty sposób. Przykładem jest samodzielne wykonania krążka Newtona, który obrazuje nam otrzymanie światła białego poprzez addytywne składanie barw.

Ważne wynalazki

Fizyka jako nauka może się poszczycić wieloma istotnymi dla ludzkości wynalazkami. Pierwsze z nich dotyczą wynalezienia maszyn prostych. Są to na przykład koło czy klin. Ludzie już dawno zorientowali się, że ciężar

Złudzenia optyczne w przyrodzie

Nasze oczy ulegają wielu złudzeniom optycznym, które na co dzień spotykamy wokół siebie. Weźmy na przykład piękny zachód Słońca. Zwykle wydaje nam się, że ma ono wtedy ciemnobrunatna barwę, a przecież jeszcze w dzi