Domy prefabrykowane - czym są, jak powstają? Zalety i wady

Dom prefabrykowany - budowaBudowa domu to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających etapów w życiu każdego człowieka. Ogromne sumy pieniędzy, duży nakład pracy, konieczność nadzorowania budowy czy odpowiednie zarządzanie pracami potrafią przyprawić o ból głowy każdą osobę, która chce stworzyć swoje własne miejsce na ziemi. Zdecydowanie jedną z najbardziej interesujących alternatyw, jakie otrzymujemy, jest zamówienie domu prefabrykowanego.

Wraz z tym pomysłem odrzucić można w ciągu jednej chwili powyższe problemy z budową tradycyjnej konstrukcji, zyskując komfort, krótki czas budowy i bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Obecnie technologia pozwala na wykonywanie solidnych domów całorocznych, a nie tylko tradycyjnych domków Kanadyjskich, czy takich które nadawały się do letniego obozowania - co warto wykorzystać. Poniżej opisujemy - czym są domy prefabrykowane, jak powstają i jakie korzyści otrzymujemy, wybierając to rozwiązanie.

Czym są domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane to domy, które są złożone kilku niezależnych części i montowane w jedną całość. Moduły kuchni, łazienki czy pokoju są produkowane w fabryce jako standardowe elementy. Gdy klient złoży zamówienie, są one wykonane według jego preferencji, przewożone na działkę oraz łączone w pełnoprawny dom. Moduły te posiadają pełną funkcjonalność, a po połączeniu bardzo trudno stwierdzić że były one tworzone z osobnych elementów. Na rynku domy modułowe są pewną nowością, choć na zachodzie istnieje wiele marek oferujących to rozwiązanie. Idea domów modułowych wzięła się z obserwacji domków kanadyjskich czy domków skandynawskich służących np. do celów wakacyjnych lub całorocznych. Domy prefabrykowane wytwarzane są z wytrzymałych tworzyw i mogą służyć zarówno przez cały rok, jak i funkcjonować przez wiele lat bez konieczności dodatkowych remontów. Jako że powstają we fabryce i są sprzedawane jako produkt, w zależności od firmy posiadać mogą nawet 20 - 30-letnią gwarancję tak jak inna rzecz kupiona w sklepie. Polski rynek rozwija się dynamicznie, powstaje coraz więcej firm zajmujących się taką produkcją, a coraz więcej osób decydujących się na takie rozwiązanie świadczy o dobrych właściwościach takich domów.

Jedną z największych korzyści jest ich proces powstawania. Najczęściej montaż na działce trwa kilka - kilkanaście dni, nie wymaga naszej ingerencji i jest dla nas bezproblemowy. Czas oczekiwania po złożeniu zamówienia waha się od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od firmy, oferty, projektu czy wielkości i zaawansowania. Dużym plusem jest możliwość dostosowywania całej budowli do swoich potrzeb. Domy modułowe możemy zestawiać dowolnie z kilku lub kilkunastu segmentów jak klocki lego, a wykończenia poszczególnych segmentów według własnych preferencji również dają szerokie możliwości. Domy takie mogą być wykonane zarówno z betonu, drewna czy być hybrydami. Każda firma oferować może nieco inne materiały, dzięki czemu bez trudu znajdziemy na rynku najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Jak powstają domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane, czyli domy modułowe lub segmentowe powstają z zestawu gotowych elementów na działce klienta. Proces zamawiania domu rozpoczyna się w biurze projektowym marki. Wybieramy tam rodzaj domu, ilość segmentów, ich zestawienie, wykończenie pojedynczych segmentów, czy parametry techniczne domu. Każda firma posiada specjalistów, którzy służą poradą oraz pomocą w zestawieniu swojego wymarzonego domu. Po złożeniu zamówienia rozpoczyna się proces produkcyjny. Może on trwać zarówno kilka miesięcy w przypadku prostych konstrukcji, jak i nawet kilkanaście, gdy zamawiamy wielkopowierzchniowy dom. W fabryce tworzone są standardowe segmenty kuchni, łazienki czy salonu. Gdy wiadomo, dla kogo są przeznaczone, są również odpowiednio wykonane i dostosowywane do preferencji klienta. Przydatną opcją jest możliwość zamówienia surowych segmentów, aby móc wykończyć je samodzielnie według własnej wizji. Po stworzeniu wszystkich modułów nachodzi czas na ich łączenie na działce.

Sam proces zestawiania sekcji jest wykonywany przez firmę i nie musimy być obecni nawet przy tym elemencie. Są one dowożone pojedynczo na działkę budowlaną i ustawiane przy pomocy dźwigów w odpowiednich miejscach. Profesjonalna ekipa zajmuje się ich łączeniem, po czym tworzą one pełną zamkniętą nieruchomość. Proces taki trwa najczęściej kilka dni, choć może być jeszcze krótszy lub dłuższy w zależności od wielkości czy zaawansowania projektu. Niektóre firmy oferują postawienie domu, nawet w ciągu 5 dni, co jest ekspresowym tempem. Po oddaniu domu przez firmę otrzymujemy klucze do niego, a on sam nadaje się do zamieszkania od razu po odbiorze. Przeważnie dostosowywanie domu, działki czy otoczenia trwa jeszcze przez kilka tygodni, ale są to już indywidualne działania.

Domy prefabrykowane letniskowe i drewniane

Domy prefabrykowane oprócz tego, że występują w wersji całorocznej - mogą być również w wersji drewnianej czy letniskowej. Na rynku istnieje wiele firm, które stawiają konstrukcje drewniane czy o charakterze letniskowym. Część z nich specjalizuje się tylko w takich projektach, a część oferuje projekty jako duże i kompleksowo działające firmy. Procesem powstawania zajmuje się również w całości firma a proces ten również polega na zestawieniu części np. drewnianych bali. Rozwiązanie to jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli posiadamy działkę o charakterze rekreacyjnym, np. nad jeziorem czy w lesie - gdzie samodzielna budowa byłaby trudna do przeprowadzenia. W takich sytuacjach możemy również skorzystać z opcji domów prefabrykowanych o nieco innych właściwościach i przeznaczeniu.

Czy warto? Zalety i wady

Domy prefabrykowane posiadają bardzo dużo korzyści i plusów. Pierwszym z nich jest wygoda stawiania. Po złożeniu zamówienia nie musimy nadzorować budowy, samodzielnie dbać o dokumentacje czy prawidłowe wykonanie. Firma w całości stawia dom i otrzymujemy gotowy produkt. Po jego opłaceniu kolejną wizytę możemy odbyć podczas montażu i w celu odebrania kluczy do niego. Dzięki takiemu modelowi oszczędzamy sporo czasu oraz nie musimy reagować na nieprzewidziane problemy. Bardzo dużym plusem jest też możliwość dowolnego zestawiania modułów. Dzięki temu praktycznie w nieograniczony sposób możemy tworzyć duże czy piętrowe budynki lub wręcz całe posiadłości. Bez dbania o wymogi techniczne, ściany nośne czy elementy nośne budynku możemy zaprojektować dom niczym z klocków. Dzięki temu w prosty sposób dopasowujemy projekt do swoich wymogów i preferencji. Dużym plusem jest też jakość takich domów. Wbrew pozorom są one równie wytrzymałe co te stawiane tradycyjnymi metodami. Z racji, że oferuje je konkretna firma produkująca tak masowo, technologie muszą być odpowiednio sprawdzone i przetestowane oraz posiadać odpowiednią jakość. W przypadku tradycyjnego budownictwa jesteśmy narażeni na pewne niedoróbki, błędy itp. Masowe tworzenie segmentów podlega dużo bardziej restrykcyjnym kontrolom i standardom, gdyż produkt jest przeznaczony dla dużej liczby odbiorców.

Pewną wadą może być cena takich domów. Może ona wynikać z dużo wyższej ceny, która panowała w poprzednich latach - gdy trend ten nie był tak popularny. Obecnie coraz większa ilość firm na rynku, automatyzacja procesu produkcyjnego czy optymalizacja kosztów sprawiają, że domy takie mają konkurencyjną cenę do tradycyjnego budownictwa. Biorąc pod uwagę brak konieczności nadzoru, nieprzewidzianych kosztów, problemów, czy dużej ilości czasu, który musimy poświęcić budowie, przeznaczenie nieco wyższej ceny na solidny i dobry jakościowo dom może być wręcz opłacalne. Ceny w dużej mierze zależą od indywidualnych preferencji, więc warto poprosić o wycenę czy przedstawienie oferty kilka firm. Z pewnością ceny nie będą dużo wyższe od tradycyjnego budownictwa lub nawet porównywalne.



Podobne:
Jan Paweł II - życie i pontyfikat

Jan Paweł IIKarol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18.05.1920 r. jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z domu Kaczorowskiej. Został ochrzczony w par

Reklama a określenie rynku docelowego

Rynek docelowyJest jedną z tych kwestii, którą dokładnie należy rozważyć w trakcie planowania działalności reklamowej w przedsiębiorstwie.

Reklama wszechobecna

ReklamaCzy ktoś z nas wyobraża sobie w ogóle jeszcze życie bez reklamy? Bez tych wsz