Co należy wiedzieć, gdy decydujemy się na zakup komputera przemysłowego?

Komputer w fabryceW fabrykach konieczność zakupu dostosowanych do panujących warunków pracy komputerów przemysłowych jest czymś oczywistym. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda jednak w małych rodzinnych firmach czy start-upach tworzonych przez młodych absolwentów. Gdy budżet jest ograniczony, rezygnacja z zakupu komputera przemysłowego i zastąpienie go zwykłym komputerem biurowym może się wydawać atrakcyjnym rozwiązaniem. Jest to jednak błędne myślenie.

Dlaczego warto zainwestować w dobry komputer przemysłowy?

Zwykły komputer stosowany w warunkach przemysłowych może zostać bardzo szybko uszkodzony, co spowoduje ogromne straty. Będą się one wiązały nie tylko z koniecznością zakupu nowego sprzętu, ale i często dłuższym przestojem w produkcji. Z tego powodu lepiej nie oszczędzać na zakupie komputera przemysłowego. Przeczytaj, co należy wiedzieć, gdy kupujemy komputer przemysłowy.

Komputer przemysłowy, komputer panelowy i monitor dotykowy

Komputer przemysłowy nie różni się od zwyczajnego komputera pod względem możliwości zainstalowania na nim określonego oprogramowania. Przewaga komputera przemysłowego nad biurowym polega na komponentach, z których został wykonany. Komputer przemysłowy musi być odporny na czynniki takie jak: wysokie i niskie temperatury, wilgoć, zapylenie, wstrząsy czy oddziaływanie elektromagnetyczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów komputer przemysłowy jest bardzo wytrzymały i umożliwia pracę w trudnych warunkach, jakie funkcjonują w fabryce.

Komputer panelowy to urządzenie, które zawiera zintegrowany komputer przemysłowy z monitorem dotykowym - https://itouchsystem.pl/komputery-panelowe-budowa-zastosowanie-informacje/. Obsługa takiego urządzenia jest znacznie uproszczona dzięki braku konieczności podłączania osobnej myszki i klawiatury. Komputery panelowe mogą być wykorzystywane w różnych branżach. W zależności od tego, gdzie mają być wykorzystywane, stosuje się różnego rodzaju obudowy: mogą być na przykład kryte farbą, żaroodporne, kwasoodporne lub nierdzewne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że komputer nie zostanie zniszczony.

Przeznaczenie komputerów wykorzystywanych w zakładach przemysłowych

W przemyśle komputery znajdują różnorodne zastosowania. Wykorzystywane są przede wszystkim do zarządzania procesem produkcji i sprawowania nad nim kontroli. Stosuje się je również do zbierania i analizy danych czy zarządzania personelem bądź systemem sprzedaży.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując komputer przemysłowy?

Pamiętajmy o tym, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, który komputer przemysłowy jest najlepszy. To, co doskonale sprawdziło się w jednej firmie, niekoniecznie będzie nadawało się do zastosowania w drugiej, zwłaszcza w innej branży. Z pewnością nie warto również kierować się wyłącznie kryterium najniższej ceny.  Zamiast tego powinniśmy dokładnie zastanowić się, w jakich warunkach będzie wykorzystywany komputer i, w związku z tym, na działanie jakich czynników będzie narażony.

W fabrykach często problemem jest unoszący się w powietrzu kurz. przenika on do wnętrza zwykłych komputerów i powoduje ich przegrzewanie się, co w konsekwencji oznacza uszkodzenie. Z tego powodu warto wybrać odpowiednio uszczelnione modele, dodatkowo najlepiej wyposażone w chłodzenie pasywne, które nie wymaga stosowania wentylatorów.

Zwróćmy także uwagę na temperatury panujące w zakładzie przemysłowym. W niektórych - na przykład w hutnictwie - panują bardzo wysokie temperatury. Dla odmiany, w branży spożywczej, tam, gdzie stosuje się chłodnie, mamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami. Na rynku dostępne są modele komputerów przemysłowych, które odporne są na działanie skrajnych temperatur.

W zakładzie częstym problemem mogą być również wstrząsy, drgania lub oddziaływanie elektromagnetyczne. W takich warunkach zwyczajne komputery biurowe zwykle bardzo szybko się psują, dobry komputer przemysłowy może funkcjonować bez problemu. Na rynku znajdziemy również wodoodporne komputery przemysłowe. Wiele modeli jest tak odpornych, że nie tylko chroni komputer przed wilgocią czy zalaniem, jest w stanie przetrwać nawet całkowite zanurzenie w wodzie.

Źródła:



Podobne:
Jan Paweł II - życie i pontyfikat

Jan Paweł IIKarol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18.05.1920 r. jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z domu Kaczorowskiej. Został ochrzczony w par

Reklama a określenie rynku docelowego

Rynek docelowyJest jedną z tych kwestii, którą dokładnie należy rozważyć w trakcie planowania działalności reklamowej w przedsiębiorstwie.

Reklama wszechobecna

ReklamaCzy ktoś z nas wyobraża sobie w ogóle jeszcze życie bez reklamy? Bez tych wsz